Kopernik Mikołaj(1473-1543) wybitny polski astronom,
matematyk,
lekarz, prawnik, tłumacz poezji włoskiej i ekonomista, pochodził z rodziny
wywodzącej się z mieszczan krakowskich. Urodzony w Toruniu studiował w Krakowie
(1491-95), natępnie w Bolonii, Padwie i Ferrarze, gdzie w 1503 doktoryzował się
z prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski zamieszkał w Lidzbarku Warmińskim
jako lekarz i sekretarz swojego wuja, Łukasza Watzenrode, biskupa warmińskiego.
W 1510 został kanonikiem warmińskim i zamieszkał we Fromborku, prowadził tam
obserwacje astronomiczne i pisał swe główne dzieło. W czasie wojny
polsko-krzyżackiej był zaangażowany w obronę Olsztyna (1520-1521). W latach
1517-1526 publikował prace o reformie moneternej, sformułował w nich prawo
wypierania lepszego pieniądza przez gorszy (nazywane prawem Greshama-Kopernika).
Kopernik jako pierwszy w czasach nowożytnych opracował heliocentryczny model
Układu Słonecznego (heliocentryczna teoria), model ten oparty był na trzech
założeniach: planety biegną po torach kolistych dookoła Słońca, Ziemia jest
jedną z planet oraz Ziemia obraca się wokół własnej osi. Heliocentryczny model
Kopernika opublikownany drukiem w dziele De revolutionibus orbium coelestium (O
obrotach ciał niebieskiech) w Norymberdze w roku jego śmierci, opracowany był
ok. 20 lat wcześniej i pojawiał się w odpisach rękopisów lub skrótach już przed
1543.
Teoria Kopernika stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych w okresie renesansu
jej zwolennikami byli m.in. J. Kepler i Galileusz, jej idee w dziedzinie
kosmologii rozszerzyli Thomas Digges (w Anglii) i Giordano Bruno (we Włoszech)
Pomimo że dzieło Kopernika było dedykowane papieżowi Pawłowi III, zwolennicy
idei Kopernikańskich popadali w konflikty z Kościołem, a samo dzieło w 1616
znalazło się na indeksie ksiąg zakazanych, skąd zostało usunięte w 1828.
Doświadczalne potwierdzenie ruchu orbitalnego Ziemi uzyskano dopiero w latach
20. XVIII w., po odkryciu przez J. Bradleya aberracji astronomicznej.
Działalność Mikołaja Kopernika
Z nominacji kapituły warmińskiej został w 1507 roku osobistym sekretarzem i lekarzem swojego wuja biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode. Odtąd rezydował i mieszkał na zamku w Lidzbarku Warmińskim. Brał udział prawie we wszystkich czynnościach dyplomatycznych i administracyjnych biskupa. Uczestniczył m. in. w zjazdach stanów Prus Królewskich. W 1507 był obecny na koronacji Zygmunta I Starego w katedrze wawelskiej. W 1509 uczestniczył w sejmie krakowskim.
Wtedy też dał do druku w krakowskiej oficynie Jana Hallera swój łaciński przekład z greki zbioru 85 fikcyjnych listów obyczajowych, sielskich i erotycznych bizantyjskiego historyka z VII wieku Teofilakta z Samokatty, wydane pod tytułem Theophilacti scolastici Simocati epistolae morales, rurales et amatoriae interpretatione latina. W tym samym roku opracował tzw. komentarzyk pod tytułem Nicolai Copernici de hypothestibus motuum coelestium a se constitutis commentariolus o teoriach ruchu ciał niebieskich, pierwszy zarys teorii heliocentrycznej i rozpowszechnił go w licznych odpisach. Fragment tego dzieła zamieścił Tycho de Brahe w swoim traktacie Astronomiae instauratae progymnasmata, wydanym w Pradze w 1602. W roku 1510 przeniósł się do Fromborka i sporządził mapę Warmii. Pierwszym utworem poetyckim Kopernika był zamieszczony w Epitalamium Jana Dantyszka grecki epigramat z 1512, napisany z okazji ślubu Zygmunta Starego z Barbarą Zapolyą.
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem, obraz Jana Matejki
W kwietniu 1512 uczestniczył w wyborze nowego biskupa warmińskiego Fabiana Luzjańskiego. Wraz z kapitułą warmińską podpisał 7 grudnia 1512 tzw. układ w Piotrkowie, który gwarantował kapitule prawo wyboru biskupa. Złożył następnie przysięgę wierności królowi Polski Zygmuntowi I. Na apel Soboru Laterańskiego w 1513 roku opracował i wysyłał do Rzymu własny projekt reformy kalendarza. Wówczas też otrzymał od kapituły warmińskiej dom we Fromborku, gdzie w 1514 kupił na własność za 175 grzywien srebra basztę północno-zachodnią w obrębie wewnętrznych murów warowni fromborskiej. Było to miejsce dogodne do obserwacji astronomicznych, a na jej zapleczu zbudował płytę obserwacyjną i sporządził wzorowane na starożytnych instrumenty astronomiczne (kwadrant, triquetrum i sferę armilarną). We Fromborku przeprowadził około 30 zarejestrowanych obserwacji astronomicznych. Obserwował m. in. Marsa i Saturna, przeprowadził serię czterech obserwacji Słońca. Odkrył wówczas zmienność mimośrodu Ziemi i ruch apogeum słonecznego względem gwiazd stałych.
W 1516 został wybrany przez kapitułę warmińską administratorem dóbr wspólnych
kapitulnych, z siedzibą w Olsztynie. Stąd w latach 1516-1521 zarządzał
folwarkami kapituły w komornictwach olsztyńskim i melzackim. W latach 1516-1519
przeprowadził zakrojoną na szeroką skalę akcję kolonizacji opuszczonych łanów w
wsiach, będących w posiadaniu kapituły. Świadectwem tego są sporządzone przez
niego regesty Locationes desertorum mansorum. W czasie wojny polsko-krzyżackiej
1519-1521, wobec opuszczenia Warmii przez większość członków kapituły, na
barkach Kopernika spoczęło zadanie obrony zamków warmińskich. Wzmocnił wówczas m. in. fortyfikacje zamku olsztyńskiego, tak, że nadciągające w 1521 wojska krzyżackie zrezygnowały z jego oblężenia. W styczniu 1520 został wydelegowany przez kapitułę do negocjacji z wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego Albrechtem Hohenzollernem w sprawie zwrotu zagarniętego przez krzyżaków Braniewa. W dowód uznania kapituła przyznała Kopernikowi tytuł komisarza Warmii. Do zadań tego urzędu należała odbudowa gospodarcza zniszczonego w czasie wojny dominium warmińskiego. 25 lipca 1521 na Sejmie Stanów Pruskich w Grudziądzu Kopernik wystąpił z napisaną przez siebie mową Querela Capituli contra mgrum Albertum et eius ordinem super iniuriis irrogatis 1521 sub induciis belli (Skarga kapituły na mistrza Albrechta i jego zakon z powodu krzywd wyrządzonych w roku 1521 podczas zawieszenia broni).
W 1517 r. napisał pierwszą wersję traktatu monetarnego Meditata (Rozmyślania), a dokładniej N.C. Meditata XV. Augusti anno domini MDXVII.
W 1519 r. napisał drugą wersję traktatu monetarnego Tractatus de monetis (Traktat o monetach).
17 marca 1522, na zjeździe stanów Prus Królewskich w Grudziądzu wygłosił traktat o monetach pod nazwą De estimatione monete (O szacunku monety). Sejmik nie podjął żadnych decyzji w sprawach monetarnych na skutek braku wysłanników wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna oraz sprzeciwu delegatów miast pruskich: Gdańska, Torunia i Elbląga, które obawiały się utraty przywilejów menniczych. Kopernik postulował bowiem między innymi o jedną mennicę dla całych Prus.
W 1528 r. ukończył Monetae cudendae ratio (Sposób bicia monety). Reforma monetarna na terenie Korony została przeprowadzona zgodnie z memoriałem Justusa Ludwika Decjusza (mincerza i doradcy królewskiego), który w latach 1528-1535 zarządzał królewską mennicą w Toruniu. Reforma na terenie Prus została wprowadzona dopiero 20 maja 1528 roku i wprowadziła na tym terenie nową zreformowaną monetę oraz taką samą stopę menniczą jaka była w Koronie.
Współpracował z Bernardem Wapowskim w opracowaniu mapy Królestwa Polskiego i Litwy.
Kopernik został zatwierdzony w 1537 roku przez króla jako jeden z czterech kandydatów na biskupa warmińskiego.
W latach 1538-1539 biskup Jan Dantyszek posądził Mikołaja Kopernika o konkubinat, nakazując mu zwolnić gospodynię i przygotowując proces kanoniczny.
W Bazylei w 1541 roku wyszło drukiem drugie wydanie Narratio prima, a Mikołaj Kopernik dokonał ostatniej w swym życiu obserwacji astronomicznej (zaćmienia Słońca).
Zmarł we Fromborku 24 maja 1543 roku.
|